Tuesday, May 26, 2009

I'm back!

Da, deci cum sa va explic... eu stau la tara. Si lucrez de acasa. Si parca nu e de ajuns, ma tund la Cristina, la 10 minute de mers pe jos de casa. Si cumpar inghetata de la un camion galben care isi anunta prezenta pe strada in fiecare sambata cantand o melodie usor de recunoscut. Si azi... azi am fost in oras. In BUCURESTI. La Unirea. Am luat metroul, am mers pe jos prin Lipscani, am cazut prada unei vitrine de patiserie, am mancat de pranz cu niste prietene. Asta a fost cea mai placuta parte a plimbarii - pranzul la The Left Hand, a fost ca un balsam peste starea mea de spirit cam iritata. Ce sa va spun, oameni buni... pe vremuri orasul era al meu. Orasul imi placea si nu puteam sa imi imaginez sa traiesc departe de el sau de un altul asemeni lui de mare. Acum ma oboseste, e prea aglomerat, toata lumea claxoneaza, trotuarele sunt pline de gropi (asta daca nu sunt acoperite de masini sau de tarabe cu elastice de par si maieuri), in metrou lumea se impinge in tine, e cald si miroase dubios. Am ajuns sa nu mai suport sa vad necunoscuti de la o distanta de 20 cm, doar gandul asta imi ridica parul pe spate. Cu masina nu-i chip sa patrunzi, iar daca reusesti sa patrunzi, degeaba, oricum nu ai unde sa parchezi. Ma simt ca in nuvela La tiganci, dar in care evadarea a avut loc invers, din gradina umbroasa de nuci in orasul incins.
Gata, i'm back in gradina, ma reapuc de lucru!

Monday, April 13, 2009

Monday, January 26, 2009

Beauty

Orhideea mea care sta imbobocita de 2 luni a inflorit peste noapte.



Acum 2 ani Washington Post a facut experimentul Pearls Before Breakfast: o statie de metrou din Washington DC vineri dimineata la 8:00, o vioara, Joshua Bell. Would you stop to hear him play? Well, cineva s-a oprit dupa 43 de minute.

Toate astea imi aduc aminte de un film care mi se pare genial si al carui inceput il stiu pe dinafara:

Bilete

Am luat bilete la spectacolul Barbierul din Sevilia cu 2 saptamani inainte, la Havana Lounge cu 3 luni inainte, la Depeche Mode cu 6 luni inainte... Dar stiti ce? As vrea sa existe de acum spectacolul acela la care sa iau bilete cu 10, 20, 30, 50 de ani inainte. Sa stiu ca in anul 2040, pe 7 februarie voi fi acolo, voi fi cu acei oameni, ca ei vor fi acolo si ca ne vom simti bine impreuna. Ca vom impartasi experienta unui spectacol emotionant.

Wednesday, January 21, 2009

Sunday, January 18, 2009

O dulce recomandare

Imi place cand sunt contrazisa in felul asta. Eu spun ca "Filmele de la Mall sunt proaste". Trebuie sa marturisesc ca mereu trag cu ochiul la fluturasul de prezentare de la Multiplex sau de la alt mall, iar acasa, in linistea internetului, verific totusi filmele care ruleaza la Mall. O cautare simpla pe imdb... nota, numarul de voturi, regizorul, actorii, user comments... La multe nu ajung mai departe de nota si numarul de voturi. Doar de cateva ori am fost contrazisa. My Blueberry Nights. Norah Jones. O dulce surpriza! 4 povesti despre cum este posibil sa ii spui la revedere omului fara de care nu poti concepe viata?! + o singura (re)intalnire. Sa fie asta si procentul din realitate? Sau poate viata bate filmul?

Norah Jones - 30 de ani, talentata, cu studii muzicale, a terminat universitatea cu specializarea "jazz piano" si in 2002 a scos albumul Come Away With Me, care a avut 30 de milioane de exemplare vandute. Au urmat Feels Like Home si Not Too Late.
Acum 2 ani a jucat pentru prima data intr-un film - My Blueberry Nights, de Kar Wai Wong. Trailerul aici. Poate ca ati vazut deja Fa yeung nin wa sau, mai pe englezeste, In the Mood for Love (2000). Daca nu l-ati vazut, atunci asta ar fi a doua dulce recomandare pe care o fac ;).

Monday, January 5, 2009

Consideratii folclorice

Am fost pentru al treilea an in Austria la ski. A fost un concediu activ: in fiecare zi ne-am trezit la 7:30 dimineata, inclusiv pe 1 ianuarie. Programul intens m-a deconectat total - cineva care m-ar fi intrebat saptamana trecuta despre Oracle, de exemplu, avea mari sanse sa primeasca raspunsul "Care Oracle?".
In alta ordine de idei, am urmarit azi pe TVR2 un concert Damian Draghici & Brothers - muzica traditionala tiganeasca. Asta mi-a amintit de folclorul austriac foarte frumos pus in opera peste tot prin statiunile pe unde am fost: muzica polka la telescaun, chelneri in pantaloni de piele brodata si case decorate cu perdelute albe si dantelate.
Si cum pe YouTube se gaseste orice...

Damian Draghici


Tiroler Music